Najprostsze rozwiązania zawsze są najlepsze. Nie trzeba drogich zabawek czy wyszukanych gier komputerowych, aby spędzić czas w efektywny i relaksujący sposób. Dodatkowo korzystając przy tym, bo rozwijając swoje zdolności manualne. Takie rozwiązanie zapewniają kolorowanki.

Kolorowanki dla dzieci

Wiadomo, że rozwój motoryki małej u dzieci jest niezwykle istotny i należy kłaść na niego nacisk od samego początku. Dlatego podstawowym wyposażeniem każdego przedszkolaka są kredki i kartka. Rysowanie i kolorowanie to nie tylko rozrywka i jedno z ulubionych zajęć twórczych małego artysty, ale także praca, którą dziecko wykonuje nad swoimi zdolnościami manualnymi. Kolorowanki dla tej grupy wiekowej są proste, zazwyczaj rysunek ogranicza się do kilku dużych elementów. Szczególnie w początkowych grupach przedszkolnych i grupach żłobkowych, gdzie dzieci uczą się trzymać kredki, a kolorowanie to głównie użycie jednego koloru na wybranych losowo elementach kartki. Progres jednak widać bardzo szybko, kolorowanki które obecnie są dostępne, zawierają postacie ulubionych bohaterów, przez co dzieci bardzo chętnie sięgają po nie i starają się mocno, aby kolorować starannie. Starsze przedszkolaki kolorują już całe scenki, elementy są znacznie bardziej szczegółowe, przez co konieczne jest większe skupienie się i pewniejsza ręka. Dzieci chętnie kolorują nie tylko w żłobku czy przedszkolu. Starsze dzieci szkolne, które zazwyczaj same muszą już rysować prace plastyczne, po kolorowanki sięgają w wolnej chwili. Wyjazdy z rodziną na wakacje, deszczowa pogoda czy choroba, to idealne momenty aby sięgnąć po kredki.

Kolorowanki dla dorosłych 

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także kolorowanki dla dorosłych. Są to bardzo drobne, szczegółowe obrazki, z elementami wymagającymi skupienia i dużej staranności przy kolorowaniu. W przypadku dorosłych praca nad umiejętnościami manualnymi nie ma większego znaczenia, jednak sięgnięcie po ten rodzaj rozrywki jakim są kolorowanki powoduje, że obniża się poziom stresu. Jest to jedna z metod na zrelaksowanie się po całym dniu, wyciszenie i uspokojenie. Mózg skupia się na kolorach i liniach, przez co wszystkie stresujące czynniki są odłożone na bok.

Kolorowanki stanowią doskonałą rozrywkę dla małych i dużych. Dzięki temu całe rodziny mogą wspólnie spędzać czasy wykonując jedną czynność, co z pewnością ucieszy małych artystów, a dużym pozwoli na chwilę oddechu.